Το Όραμα Μας

ονειρεύομαι ένα σχολείο με γελαστά παιδιά εμπνευσμένους δασκάλους που θα 1

Ο στόχος του σχολείου στην εποχή μας είναι να δημιουργεί άτομα γλωσσικά, επιστημονικά και ψηφιακά εγγράμματα. Άτομα που θα μπορούν να χρησιμοποιήσουν τις δεξιότητες τους για να αναλάβουν πρωτοβουλίες στην επίλυση προβλημάτων της καθημερινής ζωής, άτομα ικανά να εξισορροπήσουν την ανθρώπινη ευημερία με το σεβασμό στις παραδόσεις και στο περιβάλλον.

Πιστό στο ρόλο του το σχολείο μας εναρμονίζεται πλήρως με τους 17 στόχους Παγκόσμιας Βιωσιμότητας στον τομέα της δημιουργικότητας, της αποδοχής και της ισότιμης εκπαίδευσης για όλους.

Γι’ αυτό στο σχολείο μας εκπονούνται Προγράμματα Ευρωπαϊκά, Περιβαλλοντικά και Πολιτιστικά που βοηθούν τους μαθητές/τριες να αναπτύξουν τα ταλέντα τους.

Επίσης εφαρμόζονται Καινοτόμες μέθοδοι Διδασκαλίας και άλλες εκπαιδευτικές δράσεις που έχουν στόχο την αποδοχή, την επικοινωνία και την ανάπτυξη της δημιουργικότητας.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...