Σχέδιο Δράσης

Το σχέδιο δράσης που εκπονεί η σχολική μονάδα κατά τα οριζόμενα στο άρθρο 33 του ν.4692/2020

Παιδαγωγική και μαθησιακή λειτουργία

΄Αξονας 1 :Διδασκαλία, μάθηση και αξιολόγηση

1. ΟμάδαςΔράσης :Ενασχόληση με ομίλους, προγράμματα

• Η Βιολογία μέσα από πειράματα
  • Συνάντηση στο εργαστήριο των Φυσικών Επιστημών
  • Πρόγραμμα Φιλαναγνωσίας
  • Στόχος Βελτίωσης

Η κατανόηση των βασικών αρχών της Βιολογίας, της Φυσικής και της Χημείας μέσω της έμπρακτης συμμετοχής των μαθητών καθώς και η καλλιέργεια και ενίσχυση της φιλαναγνωσίας.

Συντονιστής: Λαμπροπούλου Μαρία, ομάδα Κουμπενά Βαλεντίνα-Ευαγγελία, Μαστοράκη Μαρία

2. Ομάδα Δράσης : Προετοιμασία για συμμετοχή σε σχολικούς διαγωνισμούς, σε πολιτιστικές, καλλιτεχνικές και αθλητικές δράσεις

• Σχέδιο Δράσης

Συμμετοχή σε σχολικό διαγωνισμό μαθηματικών και σε Αθλητική δράση (συμμετοχή στο σχολικό πρωτάθλημα)

• Στόχος Βελτίωσης

Η ανάπτυξη μαθηματικών δεξιοτήτων και η καλλιέργεια της κρίσης των μαθητών στην αντιμετώπιση των μαθηματικών προβλημάτων.
Ανάπτυξη της ευγενούς άμιλλας και του ” ευ αγωνίζεσθαι”. Καλλιέργεια της σωματικής και ψυχικής υγείας.

Συντονιστής: Στάμου Νίκη-Μαρία, ομάδα Χρηστίδης Νικόλαος

Άξονας 2: Σχολική διαρροή- φοίτηση

3. Ομάδα Δράσης : Παρακολούθηση και μείωση της άτακτης/σποραδικής φοίτησης και σχολικής διαρροής

• Σχέδιο Δράσης

Η καταγραφή με ποσοτικές μεθόδους της σχολικής διαρροής

• Στόχος βελτίωσης

Η διερεύνηση των διαστάσεων του φαινομένου. Ο προσδιορισμός της κατανομής αυτής της διαρροής ως προς τις διάφορες παραμέτρους. Η κατάθεση προτάσεων για τον περιορισμό του φαινομένου.

Συντονιστής: Τζιομάκης Γεώργιος, ομάδα Αθανασοπούλου Κυριακούλα

Άξονας 5:Σχέσεις μεταξύ σχολείου -οικογένειας

Ομάδα Δράσης : Δράσεις ενημέρωσης γονέων /κηδεμόνων

• Σχέδιο Δράσης

Υποστήριξη δράσεων ενημέρωσης γονέων/κηδεμόνων για θέματα κοινωνικού ενδιαφέροντος

• Στόχος Βελτίωσης

Επικοινωνία με τους γονείς και περαιτέρω συνεργασία

Συντονιστής: Γεωργούλη Κωνσταντίνα, ομάδα Καραγιάννη Αικατερίνη, Σουφλέρη Καλλιόπη, Αποστόλου Σοφία

Διοικητική λειτουργία

Άξονας 6: Ηγεσία – Οργάνωση και διοίκηση της σχολικής μονάδας

Ομάδα Δράσης : Αξιοποίηση και εκσυγχρονισμός σχολικών χώρων – υποδομών

Βελτίωση υλικοτεχνικής υποδομής

• Στόχος Βελτίωσης

Βελτίωση υλικοτεχνικής υποδομής ως προς τα ψηφιακά και εποπτικά μέσα

Συντονιστής: Μαστοράκη Μαρία, ομάδα Ζήκου Σοφία

Επαγγελματική ανάπτυξη εκπαιδευτικών

Άξονας 9:Συμμετοχή των εκπαιδευτικών σε εθνικά και ευρωπαϊκά προγράμματα

Ομάδα Δράσης :Συμμετοχή των εκπαιδευτικών σε εθνικά και ευρωπαϊκά προγράμματα

• Σχέδιο Δράσης

Συμμετοχή σε εθνικά και ευρωπαϊκά προγράμματα και σε δραστηριότητες κοινωνικού ενδιαφέροντος.

• Στόχος Βελτίωσης

Συνεργασία μεταξύ των εκπαιδευτικών με σκοπό την ανταλλαγή στρατηγικών μάθησης και καλών πρακτικών, την ανάπτυξη των ψηφιακών δεξιοτήτων τους και της διαπολιτισμικής κουλτούρας. Σύνδεση επίσης του σχολείου με την τοπική κοινωνία και δημιουργία δικτύου εκπαιδευτικών για την ενίσχυση της συνεργατικότητας και της συλλογικότητας.

Συντονιστής: Ντελοπούλου Ιωάννα, ομάδα Φραγκιαδάκης Παναγιώτης

Αρχή φόρμας